NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Плевенска филхармония представя камерен концерт "Полифонични метаморфози 2024"
1826
Под прожектора

Плевенска филхармония представя камерен концерт "Полифонични метаморфози 2024"

Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт. Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти. В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С

| 20 Юни 2024, 08:28 ч.
Плевенска филхармония представя камерен концерт
Плевенска филхармония представя камерен концерт "Полифонични метаморфози 2024"
Снимка © Плевенска филхармония

Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт.

Тази вечер в малкия салон на Народно читалище "Просвещение 1870 г." в Брезник бе представен филмът "Брезнишката следа в спасяването на българските евреи. 

Лентата е дело на учениците от девети "б" клас, част от клуб "Пътешественици из историята на Граово" към Средно училище "Васил Левски" Брезник с ръководител Аниела Асенова.

На представянето присъстваха кметът на община Брезник Васил Узунов и заместниците му Мария Добревска и Иван Бъчваров, председателят на Федерацията на ционистите в България Николай Гълъбов, граждани. 

Филмът "Брезнишката следа в спасяването на българските евреи" е тазгодишният победител в Националния конкурс на тема: "Места и памет - ежедневието на евреите преди и след приемането на Закона за защита на нацията", организиран от Министерството на образованието и науката и регионалните управления в страната.  

Видеото предст

Бюрхан Керим, Деян Ангелов - от Северна Македония, и Михаил Цанков са тримата финалисти в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров 2024", организиран от Русенския театър. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

"Това са тримата финалисти, в чиито режисьорски експликации разпознавам духа на Слави Шкаров", каза при обявяването на финалистите селекционерът Ина Шкарова.

Те ще работят с трупата на Русенския драматичен театър и ще представят публично откъси от избраните проекти. Финалният етап от конкурса ще се състои от 18-и до 22-ри юни тази година. 

Бюрхан Керим е завършил режисура и актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Той ще представи пиесата "През пустинния град" от Кинш ел Сар (по "Арабската нощ" от Роланд Шимелпфениг). 

Деян Ангелов от Северна Македония завършва режисура за драматичен театъ

Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ ще събере в Ловеч девет творци от страната. Това е неговото 11-о издание.

Организатори са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“, съобщават от общинската администрация.

Участват живописците Станимир Видев, Иван Велчев – Йово, Евгени Недев, Божидар Тонев, Камбер Камбер, Милчо Талев и Милена Казакова, и скулпторите Красимир Ангелов – Макраса и Йордан Нарлиев. Всички те ще създадат по две произведения, като едното ще бъде откупено от Художествената галерия, а другото ще дарят на фонда й. 

Артистите ще работят на открито в старинния квартал „Вароша“.

Работите им ще бъдат представени в изложба в изложбена зала „Вароша“.

Официалното й от

Музикалната легенда Куинси Джоунс, британският кинодеец Ричард Къртис, кастинг режисьорката Джулиет Тейлър и продуцентите на филми от поредицата за агент 007 Джеймс Бонд Майкъл Г. Уилсън и Барбара Броколи ще бъдат удостоени с почетни награди "Оскар", съобщават Асошиейтед прес и АФП, позовавайки се на американската Академия за кинематографично изкуство и наука.

Избраниците ще получат отличията на наградите на Управителния съвет на киноакадемията на 17 ноември.

През последните 55 години Куинси Джоунс е номиниран за седем награди "Оскар", включително за най-добра оригинална музика, най-добра песен и дори най-добър филм. Въпреки че никога не е печелил състезателна статуетка, този ноември той ще получи почетен "Оскар" от Управителния съвет на американската Академия за кинематографично изкуство и наука.

Почетното отличие е за приноса на Джоунс към филмовото изкуство.

Над 20 хиляди души посетиха първия ден на тазгодишното издание на фестивала Hills Of Rock в Пловдив. 

Многобройната публика имаше възможност да чуе както прохождащи, така и световноизвестни групи. Меломаните започнаха да пристигат часове преди началото на феста, за да открият и запазят най-добрите места, от които да чуят любимите си изпълнители.

Общо 17 групи излязоха на три сцени, разположени на Гребната база в Пловдив. 

Освен централната сцена във фестивалната зона бяха обособени още две по-малки - "Строежа" и "На тъмно". На "Строежа" първи в четвъртък се качиха Gigashadow, последвани от Nocktern. Веднага след тях публиката аплодира No more many more и ALI, които успяха да развълнуват присъстващите както с по-емоционални, така и с по-бързи и танцувални парчета. Последна на "Строежа" излезe алтернативната рок група Babyface Clan. 

Сцената "Н

Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти.

В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С. Бах, Duo Concertante за кларинет и виолончело и Трио за виолончело, маримба и ударни от Васил Казанджиев, Ludus minor за кларинет и виолончело на Паул Хундемит, "Археография" за кларинет и маримба от Румен Бальозов, Седем багатели за кларинет и виолончело от Антон Веберн.

Ето и кои са солистите на концерта:

Чарли Милов е роден през 2001 г. в Плевен. Завършва Националното училище по изкуствата (НУИ) "Панайот Пипков" в родния град в класа по ударни инструменти на Симеон Серафимов. През 2020 г. е приет за студент в Национала музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на доцент д-р Мирослав Димов. Носител е на награди от национални и международни конкурси. 

Георгита Бояджиева е професор и доктор по музикознание и музикално изкуство на Националната музикална академия (НМА) Проф. Панчо Владигеров". Като солист и камерен изпълнител концертира в България, Румъния, Германия, Франция, Италия. Има над 400 концерта с оркестри, тематични и интегрални изпълнения, многобройни програми с различни камерни формации. Реализира над 70 български и световни премиери на значими произведения от български и чужди композитори, в това число и не малко посветени на нея творби. През 2012 г. получава Кристална лира от Съюза на българските музикални и танцови дейци (СБМТД). 

Четири безплатни събития в четири последователни дни организира Младежкият център в Монтана по повод Международния ден на младежта - 12 август, съобщиха от центъра.

Късно снощи на централния площад „Жеравица“ в Монтана имаше концерт на младежки групи и изпълнители от северозападна България и огнено шоу. Днес в новопостроената сграда на Младежкия център в Монтана има лекция за безопасно шофиране и отговорно поведение на пътя и симулация на катастрофа с челен удар с участието на „Сейфи драйвинг академи“ ЕООД. Утре ще бъде обявен победителят от конкурса за изработване на лого на Младежкия център, а на 14 август ще има ден на отворени врати в центъра и посещение на ученици от Средно училище „Отец Паисий“ от село Медковец.

Младежкият център в Монтана беше открит през пролетта на тази година. Той се разполага в новопостроена сгра

Най-големият музей на открито в Европа се намира в румънския град Сибиу. Става дума за Националния музеен комплекс “Астра”. Цяла седмица ще ви е нужна, ако искате да го обходите обстойно.

Той е разположен на площ от 96 хектара, сред прекрасен пейзаж, в природен резерват. 10-километровите алеи, които можете да обиколите пеш, с колело или с файтон, ще ви преведат през над 400 къщи и домакинства, занаятчийски работилници, малки дървени църкви, плевни, водни и вятърни мелници. По пътя си ще срещате коне, крави и кучета, които се разхождат свободно. А докато надничате в къщите, добре запазените им оригинални интериори ще ви нашепват приказки за живота на село в периода между XVII и XIX век. 

Любопитните истории от миналото се допълват от колекциите от текстил, бродерия, керамика, дърво, икони, снимки или общо над 200 000 предмета. Със сигурност ще ви заинтр

Центърът „Помпиду“ за съвременно изкуство в Париж разкри имената на тримата архитекти, отговорни за преустройството на културната институция, която трябва да бъде затворена за ремонт през септември 2025 г., предаде АФП. 

Французинът Никола Моро и японецът Хироко Кусуноки ще бъдат водещите архитекти на този проект, заедно с мексиканската архитектка Фрида Ескобедо. Моро и Кусуноки проектираха централния павилион в кампуса на престижната гимназия Sciences Po Paris през 2021 г. От своя страна Ескобедо бе избрана да обнови крилото в музея на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, през 2022 г. 

Открит преди почти половин век, центърът „Помпиду“ ще бъде затворен за посетители от септември 2025 г. до 2030 г. за мащабно премахване на азбест и ремонтни дейности. Разходите за тази техническа работа се оценяват на 262 млн. евро и се финансират от френското правителство.

Прожекция на открито на първата част на анимацията „Отвътре навън“ ще се състои на 12 юли в Самоков, на мотополигон „Ридо“, съобщи главният организатор на инициативата Миролюба Ташова. 

Тя отбеляза, че освен любителите на футбола, са решили да зарадват и най- малките фенове на киното под звездите. 

Първата част на продукцията разказва историята за тъгата и стреса в живота на децата, а главна героиня е Райли, на която й се налага да напусне родното място и приятелите си, за да живее в Сан Франциско със семейството си. 

Наскоро излезе и втора част на анимацията, която е и в киносалоните у нас. 

Брайън Мей, солокитарист на британската рокгрупа „Куин“, разкри в сряда, че миналата седмица е получил „лек инсулт“, заради който временно е загубил контрол над ръката си, съобщава АП.

77-годишният Мей обясни във видеоклип на своя уебсайт, че се чувства „добре“, но е посъветван да не шофира, да не лети и да не извършва дейности, които повишават сърдечния му ритъм твърде много.

„Тук съм, за да ви съобщя най-напред една добра новина - мисля, че добрата новина е, че мога да свиря на китара след събитията от последните няколко дни“, споделя той в клипа и допълва: „И казвам това, защото имаше известни съмнения заради онази малка здравословна издънка, за която споменах, че се случи преди около седмица, за която казаха, че е лек инсулт и тогава внезапно и неочаквано изгубих контрол над ръката си.“

Мей каза, ч

Росен Идеалов е възпитаник на Варненското музикално училище "Добри Христов" и на НМА "Проф. Панчо Владигеров" в класа на проф. Сава Димитров по кларинет и на проф. Константин Чилев - камерна музика. През 2009 г. получава награда "Златна лира" за върхови постижения в изпълнителското изкуство и високи педагогически постижения. През 2012  г. за компактдиск "Диалози" и концерта-промоция получава наградата "Кристална лира" на СБМТД в категорията "Камерна музика" заедно с виолочелистката Георгита Бояджиева. От 2006 г. е хоноруван асистент и доктор по музикознание и музикално изкуство по камерна музика в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Росен Идеалов концертира активно повече от 30 години като солист и камерен изпълнител у нас и в чужбина. 

Мирослав Димов е роден на 11 август 1989 г. Изучава пиано и ударни инструменти в НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора. През 2012 г. и 2013 г. последователно завършва бакалавърска и магистърска степен. Носител е на редица национални и международни награди, както и член на жури в утвърдени международни конкурси. През 2021 г. е назначен като главен асистент, а през 2024 г. става доцент по ударни инструменти в катедра "Духови и ударни инструменти" при НМА "Проф. Панчо Владигеров". Сред по-ярките творби, бележещи неговия професионален път са: концертите "Необятни светове" и "ЗОВ", написани в съавторство с гл.ас.д-р Емелина Горчева-Димова, както и концертът за маримба, вибрафон, тъпан и камерен оркестър от Емил Табаков.

Концертът "Полифонични метаморфози 2024" ще се състои на 21 юни в зала "Катя Попова".

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
1826
Под прожектора

Плевенска филхармония представя камерен концерт "Полифонични метаморфози 2024"

Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години).Това съобщиха от културния институт.

| 20 Юни 2024, 08:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Плевенска филхармония представя камерен концерт
Плевенска филхармония представя камерен концерт "Полифонични метаморфози 2024"
Снимка © Плевенска филхармония

Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт.

Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти.

Тази вечер в малкия салон на Народно читалище "Просвещение 1870 г." в Брезник бе представен филмът "Брезнишката следа в спасяването на българските евреи. 

Лентата е дело на учениците от девети "б" клас, част от клуб "Пътешественици из историята на Граово" към Средно училище "Васил Левски" Брезник с ръководител Аниела Асенова.

На представянето присъстваха кметът на община Брезник Васил Узунов и заместниците му Мария Добревска и Иван Бъчваров, председателят на Федерацията на ционистите в България Николай Гълъбов, граждани. 

Филмът "Брезнишката следа в спасяването на българските евреи" е тазгодишният победител в Националния конкурс на тема: "Места и памет - ежедневието на евреите преди и след приемането на Закона за защита на нацията", организиран от Министерството на образованието и науката и регионалните управления в страната.  

Видеото предст

Бюрхан Керим, Деян Ангелов - от Северна Македония, и Михаил Цанков са тримата финалисти в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров 2024", организиран от Русенския театър. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

"Това са тримата финалисти, в чиито режисьорски експликации разпознавам духа на Слави Шкаров", каза при обявяването на финалистите селекционерът Ина Шкарова.

Те ще работят с трупата на Русенския драматичен театър и ще представят публично откъси от избраните проекти. Финалният етап от конкурса ще се състои от 18-и до 22-ри юни тази година. 

Бюрхан Керим е завършил режисура и актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Той ще представи пиесата "През пустинния град" от Кинш ел Сар (по "Арабската нощ" от Роланд Шимелпфениг). 

Деян Ангелов от Северна Македония завършва режисура за драматичен театъ

Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ ще събере в Ловеч девет творци от страната. Това е неговото 11-о издание.

Организатори са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“, съобщават от общинската администрация.

Участват живописците Станимир Видев, Иван Велчев – Йово, Евгени Недев, Божидар Тонев, Камбер Камбер, Милчо Талев и Милена Казакова, и скулпторите Красимир Ангелов – Макраса и Йордан Нарлиев. Всички те ще създадат по две произведения, като едното ще бъде откупено от Художествената галерия, а другото ще дарят на фонда й. 

Артистите ще работят на открито в старинния квартал „Вароша“.

Работите им ще бъдат представени в изложба в изложбена зала „Вароша“.

Официалното й от

Музикалната легенда Куинси Джоунс, британският кинодеец Ричард Къртис, кастинг режисьорката Джулиет Тейлър и продуцентите на филми от поредицата за агент 007 Джеймс Бонд Майкъл Г. Уилсън и Барбара Броколи ще бъдат удостоени с почетни награди "Оскар", съобщават Асошиейтед прес и АФП, позовавайки се на американската Академия за кинематографично изкуство и наука.

Избраниците ще получат отличията на наградите на Управителния съвет на киноакадемията на 17 ноември.

През последните 55 години Куинси Джоунс е номиниран за седем награди "Оскар", включително за най-добра оригинална музика, най-добра песен и дори най-добър филм. Въпреки че никога не е печелил състезателна статуетка, този ноември той ще получи почетен "Оскар" от Управителния съвет на американската Академия за кинематографично изкуство и наука.

Почетното отличие е за приноса на Джоунс към филмовото изкуство.

Над 20 хиляди души посетиха първия ден на тазгодишното издание на фестивала Hills Of Rock в Пловдив. 

Многобройната публика имаше възможност да чуе както прохождащи, така и световноизвестни групи. Меломаните започнаха да пристигат часове преди началото на феста, за да открият и запазят най-добрите места, от които да чуят любимите си изпълнители.

Общо 17 групи излязоха на три сцени, разположени на Гребната база в Пловдив. 

Освен централната сцена във фестивалната зона бяха обособени още две по-малки - "Строежа" и "На тъмно". На "Строежа" първи в четвъртък се качиха Gigashadow, последвани от Nocktern. Веднага след тях публиката аплодира No more many more и ALI, които успяха да развълнуват присъстващите както с по-емоционални, така и с по-бързи и танцувални парчета. Последна на "Строежа" излезe алтернативната рок група Babyface Clan. 

Сцената "Н

В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С. Бах, Duo Concertante за кларинет и виолончело и Трио за виолончело, маримба и ударни от Васил Казанджиев, Ludus minor за кларинет и виолончело на Паул Хундемит, "Археография" за кларинет и маримба от Румен Бальозов, Седем багатели за кларинет и виолончело от Антон Веберн.

Ето и кои са солистите на концерта:

Четири безплатни събития в четири последователни дни организира Младежкият център в Монтана по повод Международния ден на младежта - 12 август, съобщиха от центъра.

Късно снощи на централния площад „Жеравица“ в Монтана имаше концерт на младежки групи и изпълнители от северозападна България и огнено шоу. Днес в новопостроената сграда на Младежкия център в Монтана има лекция за безопасно шофиране и отговорно поведение на пътя и симулация на катастрофа с челен удар с участието на „Сейфи драйвинг академи“ ЕООД. Утре ще бъде обявен победителят от конкурса за изработване на лого на Младежкия център, а на 14 август ще има ден на отворени врати в центъра и посещение на ученици от Средно училище „Отец Паисий“ от село Медковец.

Младежкият център в Монтана беше открит през пролетта на тази година. Той се разполага в новопостроена сгра

Най-големият музей на открито в Европа се намира в румънския град Сибиу. Става дума за Националния музеен комплекс “Астра”. Цяла седмица ще ви е нужна, ако искате да го обходите обстойно.

Той е разположен на площ от 96 хектара, сред прекрасен пейзаж, в природен резерват. 10-километровите алеи, които можете да обиколите пеш, с колело или с файтон, ще ви преведат през над 400 къщи и домакинства, занаятчийски работилници, малки дървени църкви, плевни, водни и вятърни мелници. По пътя си ще срещате коне, крави и кучета, които се разхождат свободно. А докато надничате в къщите, добре запазените им оригинални интериори ще ви нашепват приказки за живота на село в периода между XVII и XIX век. 

Любопитните истории от миналото се допълват от колекциите от текстил, бродерия, керамика, дърво, икони, снимки или общо над 200 000 предмета. Със сигурност ще ви заинтр

Центърът „Помпиду“ за съвременно изкуство в Париж разкри имената на тримата архитекти, отговорни за преустройството на културната институция, която трябва да бъде затворена за ремонт през септември 2025 г., предаде АФП. 

Французинът Никола Моро и японецът Хироко Кусуноки ще бъдат водещите архитекти на този проект, заедно с мексиканската архитектка Фрида Ескобедо. Моро и Кусуноки проектираха централния павилион в кампуса на престижната гимназия Sciences Po Paris през 2021 г. От своя страна Ескобедо бе избрана да обнови крилото в музея на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, през 2022 г. 

Открит преди почти половин век, центърът „Помпиду“ ще бъде затворен за посетители от септември 2025 г. до 2030 г. за мащабно премахване на азбест и ремонтни дейности. Разходите за тази техническа работа се оценяват на 262 млн. евро и се финансират от френското правителство.

Прожекция на открито на първата част на анимацията „Отвътре навън“ ще се състои на 12 юли в Самоков, на мотополигон „Ридо“, съобщи главният организатор на инициативата Миролюба Ташова. 

Тя отбеляза, че освен любителите на футбола, са решили да зарадват и най- малките фенове на киното под звездите. 

Първата част на продукцията разказва историята за тъгата и стреса в живота на децата, а главна героиня е Райли, на която й се налага да напусне родното място и приятелите си, за да живее в Сан Франциско със семейството си. 

Наскоро излезе и втора част на анимацията, която е и в киносалоните у нас. 

Брайън Мей, солокитарист на британската рокгрупа „Куин“, разкри в сряда, че миналата седмица е получил „лек инсулт“, заради който временно е загубил контрол над ръката си, съобщава АП.

77-годишният Мей обясни във видеоклип на своя уебсайт, че се чувства „добре“, но е посъветван да не шофира, да не лети и да не извършва дейности, които повишават сърдечния му ритъм твърде много.

„Тук съм, за да ви съобщя най-напред една добра новина - мисля, че добрата новина е, че мога да свиря на китара след събитията от последните няколко дни“, споделя той в клипа и допълва: „И казвам това, защото имаше известни съмнения заради онази малка здравословна издънка, за която споменах, че се случи преди около седмица, за която казаха, че е лек инсулт и тогава внезапно и неочаквано изгубих контрол над ръката си.“

Мей каза, ч

Чарли Милов е роден през 2001 г. в Плевен. Завършва Националното училище по изкуствата (НУИ) "Панайот Пипков" в родния град в класа по ударни инструменти на Симеон Серафимов. През 2020 г. е приет за студент в Национала музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на доцент д-р Мирослав Димов. Носител е на награди от национални и международни конкурси. 

Георгита Бояджиева е професор и доктор по музикознание и музикално изкуство на Националната музикална академия (НМА) Проф. Панчо Владигеров". Като солист и камерен изпълнител концертира в България, Румъния, Германия, Франция, Италия. Има над 400 концерта с оркестри, тематични и интегрални изпълнения, многобройни програми с различни камерни формации. Реализира над 70 български и световни премиери на значими произведения от български и чужди композитори, в това число и не малко посветени на нея творби. През 2012 г. получава Кристална лира от Съюза на българските музикални и танцови дейци (СБМТД). 

Росен Идеалов е възпитаник на Варненското музикално училище "Добри Христов" и на НМА "Проф. Панчо Владигеров" в класа на проф. Сава Димитров по кларинет и на проф. Константин Чилев - камерна музика. През 2009 г. получава награда "Златна лира" за върхови постижения в изпълнителското изкуство и високи педагогически постижения. През 2012  г. за компактдиск "Диалози" и концерта-промоция получава наградата "Кристална лира" на СБМТД в категорията "Камерна музика" заедно с виолочелистката Георгита Бояджиева. От 2006 г. е хоноруван асистент и доктор по музикознание и музикално изкуство по камерна музика в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Росен Идеалов концертира активно повече от 30 години като солист и камерен изпълнител у нас и в чужбина. 

Мирослав Димов е роден на 11 август 1989 г. Изучава пиано и ударни инструменти в НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора. През 2012 г. и 2013 г. последователно завършва бакалавърска и магистърска степен. Носител е на редица национални и международни награди, както и член на жури в утвърдени международни конкурси. През 2021 г. е назначен като главен асистент, а през 2024 г. става доцент по ударни инструменти в катедра "Духови и ударни инструменти" при НМА "Проф. Панчо Владигеров". Сред по-ярките творби, бележещи неговия професионален път са: концертите "Необятни светове" и "ЗОВ", написани в съавторство с гл.ас.д-р Емелина Горчева-Димова, както и концертът за маримба, вибрафон, тъпан и камерен оркестър от Емил Табаков.

Концертът "Полифонични метаморфози 2024" ще се състои на 21 юни в зала "Катя Попова".

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.